خوش آمديد

10 نکته درباره کفش سنگنوردی

10 نکته درباره کفش سنگنوردی

آیا یک سنگنورد تازه کار هستید؟ آیا میخواهید پاهایتان مثل لاستیک یک ماشین مسابقه در جاده به صخره بچسبد؟ شما تصمیم دارید که یک جفت کفش سنگنوردی بخرید ولی خرید اولین کفش می تواند سخت باشد.

کفش سنگنوردی


پوشیدن کفش ها سنگنوردی، اما آیا اندازه آنها درست است؟

کفش شما چه سایزی باید داشته باشد؟ از کجا باید آنها را تهیه کنید؟ برای آنها چقدر باید بپردازید؟ قصد شما هر چیزی که هست، ما به شما پیشنهاد می کنیم که در خرید اولین کفش سنگنوردیتان زیاد عجله نکنید. کفش های سنگنوردی از اصلی ترین وسایل مورد نیاز شما هستند که می توانند تاثیر بسیار زیادی بر چگونگی صعود شما و لذتی رو که از آن می برید داشته باشند و برای دست یافتن به یک کفش خوب ارزش این را دارد که وقت بیشتری صرف کنید. ما امیدواریم که این ده نکته بتواند شما را در مسیر انتخاب درستی قرار بدهد.


1- تست قبل از خرید


اگر شما تاکنون کفش سنگنوردی نخرده اید و یا نپوشیده اید رعایت این نکته بسیار مهم است. هرگز کفش هایتان را از فروشگاههای اینترنتی خریدداری نکنید چون شما نمی توانید آنها را امتحان کنید و همین امر باعث میشود که مناسب پای شما نباشد.


ایستادن بر روی گیره های ناخنی با کفش های جدید


(برای اطلاع بیشتر نکته 2 رو مطالعه کنید) اگر شما یک سنگنورد تازه کار هستید باید این رو بدانید که بعضی از سالن های سنگنوردی کفش هایی دارند که به شما اجاره میدهند و این موضوع می تواند در ماههای اول یادگیری از لحاظ مالی به شما کمک کند. اغلب این کفش ها دارای زیره های ضخیمی هستند(برای استفاده زیاد در سالن ها).


2- خرید از فروشگاه های معتبر


علاوه بر اینکه شما باید قبل از خرید کفش آن را تست کنید، باید آن را از فروشگاه های تخصصی تهیه کنید که دارای طیف خوبی از انواع کفش های سنگنوردی هستند. یک فروشگاه لوازم کوهنوردی معتبر می تواند در خرید کفش مناسب به شما مشاوره بسیار خوبی دهد و همچنین می تواند با اندازه گیری دقیق، سایز صحیح را به شما ارائه دهد.


 3- سایز کفش ها کوچک نباشد


بعضی از سنگنوردان حرفه ای برای قرار گرفتن در مکان های کوچک از کفش های بسیار تنگ استفاده می کنند. این امر بسیار دردناک است و لازم نیست شما از کفش های تنگ استفاده کنید.

کفش تنگ خوب است اما برای کفش اول شما راحتی مناسب تر است، چون اگر کفش شما راحت نباشد، هیچ لذتی از صعود خود نخواهید برد. همچنین اگر پای شما آسیب دید، حرکت بر روی گیره های کوچک برای شما بسیار درد آور خواهد بود.


نکته اضافی: ممکن است بعضی فروشگاه ها به شما کفش های تنگ را توصیه کنند، اما شما به یاد داشته باشید که کلید اصلی راحتی کفش هست.


4- استفاده از یک کفش برای انجام هر کاری؟


این روزها کفش های سنگنوردی در طراحی های مختلفی عرضه می شوند. راحت، کارا، سخت، نرم و غیره. شما دوست دارید که اولین کفش هایتان همه این خصوصیات رو داشته باشد. یک کفش سنگنوردی که بتوانید در جلسات طولانی سنگ و دیواره نوردی بپوشید.


ممکن است شما در یک مرحله صعود بسته به نوع مسیر به چندیدن نوع کفش از برندهای مختلف احتیاج داشته باشید. اگر اطلاعات بیشتر در این مورد نیاز دارید، می توانید نکته 10 رو مطالعه کنید.


این کفش ها ممکن است بصورت بنددار، چسب دار و یا سندلی عرضه بشند. مدل های بنددار کمی نیاز به تنظیم بیشتری نسبت به مدل سندلی آن دارند. مدل های سندلی و چسب دار برای پوشیدن و درآوردن بسیار سریع می باشند. اما نکته بسیار مهم خرید کفش های مناسب است که در صورت رعایت این نکته کفشهای چسبی می توانند گزینه خوبی برای شما باشند.


 5- گشاد شدن بعضی از کفش ها


بخاطر داشته باشید که بعضی از انواع کفش ها در طول زمان گشاد میشوند. البته معمولا مقدار آن زیاد نیست و در حد نیم سایز می باشد. از فروشنده بخواهید تا در مورد این موضوع به شما مشاوره دهد. معمولا کفش ها مدل های خط دار نسبت به مدل های بی خط کمتر گشاد می شوند.


 6- خرید آنلاین ارزون هست اما آیا مناسب هم هست؟


همانطور که در مطالب بالاتر اشاره شد شما با خرید از فروشگاه های معتبر اطلاعات دسته اولی نسبت به کفش خود بدست می آورید اما اگر اطلاعات خوبی در مورد سایز و مدل کفش مورد نظرتان دارید بد نیست که به فروشگاه های اینترنتی هم سری بزنید.


 

6- اندازه ها می توانند عجیب و غریب باشند.


شما سایز هفت یک کفش از یک کارخانه سازنده را می پوشید اما این موضوع نمی تواند در مورد محصولات کارخانه های دیگر هم به این شکل باشد.


کفش ها سنگ نوردی از برند تا برند و از مدل تا مدل در سایز های مختلفی تولید انبوه میشوند و این نکته مهم هست که شما مدل ها و برند های مختلف را امتحان کنید. این سایزها به هیچ وجه به اندازه کفش های معمولی شما ارتباطی ندارند.


البته بنظر میرسد برخی از کارخانه های تولید کننده کفش، استاندارد سایزهای خود را با استاندارد سایز کفش های خیابانی یکی کرده اند. آنها فکر میکنند که - " وقتی یک کفش خیابانی سایز هفت می تواند راحت باشد، پس این سایز، هفت است " و البته چیزهایی هم این بین هست.


"من بعد از 18 سال سنگنوردی هنوز نمی تونم سایز خودم رو در محصول یک برند جدید و نا آشنا حدس بزنم."


8- پاهای شما منحصر به فرد هستند – پس کفش مناسب را پیدا کنید.


کفشی که برای همنورد شما بخوبی کار میکند ممکن هست برای شما کار نکند. کفش های سنگنوردی برای قالب پاهای مختلف طراحی میشوند پس بهتر هست که کفشی مناسب برای قالب پاهایتان خریداری کنید.


 9- چگونه می توانید بگویید که کفش هایتان مناسب هستند؟


حالا شما کفشی را خریده اید که بسیار برای شما مناسب هست. آنها نباید دارای قسمت های ورم کرده باشند.


شما نیازی به سفت کردن بندها و یا چسب های کفشتان ندارید چون اگر کفش های شما کشیده باشند نمی توانید آنها را


نویسنده با کفش های سفتی که کمی از سایز معمولی پاهاش بزرگتر است


نویسنده با کفش های سختی که کمی از سایز معمولی پاهایش بزرگتر است


درست تنظیم کنید. اگر شما دارای پاهای لاغر و باریک هستید سعی کنید از کفش های کم حجم استفاده کنید و برای خرید این کفش ها شما میتوانید به سراغ کفش هایی بروید که برای خانم ها طراحی میشوند. اغلب مدل های زنانه کم حجم هستند.


مراقب باشید که کفش ها اطراف غوزک و مچ پای شما را اذیت نکند. بعضی از آنها تا زیر غوزک پا می آیند که باعث ایجاد گودی و یا زخم در زیر غوزک میشوند. اطمینان حاصل کنید که تاندون آشیل شما راحت است و تحت فشار کفش نیست.


 

10- راهنمایی ها پیشرفته


در اینجا چند راهنمایی برای سنگنوردان باتجربه و یا کسانی که مایل به مشاوره خاص تر در مورد کفش سنگ می باشند :


جعبه انگشتان: بسیاری از سنگنوردان باتجربه کفش هایی را می خرند که انگشتان پا در آن جمع میشوند. این حالت مانند مشت کردن پاها می باشد. در ابتدا پاها بسیار اذیت میشوند ولی به مرور زمان به این حالت عادت میکنند(نکته: استفاده از این حالت برای تازه کارها ضرورتی ندارد و تعداد زیادی از سنگنوردان که راحتی را بر کارایی و تکنیک ترجیح می دهند از کفش هایی استفاده میکنند که انگشتان در آن در حالت کشیده است.)


کفش نرم یا سخت، جواب هر دو هست. کفش های سخت شما را در حرکت بر روی لبه ها حمایت می کنند و بسیار مناسب برای ایستادن بر روی گیره های مثبت کوچک می باشند. کفش های نرم بیشتر خم میشوند و بسیار مناسب برای ایستادن بر روی گیره های شیب دار می باشند.


ممکن است بعد از استفاده از کفش سخت به این نتیجه برسید که نمی توانید گیره ها را بخوبی احساس کنید و یا پس از پوشیدن کفش نرم به این نتیجه برسید که پاها شما زودتر خسته میشوند و کفش سخت را ترجیح بدهید.


"من در مسیرهای طولانی کفش های سخت را ترجیح می دم(برای حمایت بیشتر پا) اما در سایز بزرگتر از اندازه معمولی پاهام(برای راحتی)"


بعضی ها کفش های نرم را ترجیح می دهند بعضی ها سخت. هرچند اغلب سنگنوردان باتجربه سعی می کنند که یک جفت از هر کدام را داشته باشند.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره سايت

  • کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

    انجام هرگونه فعالیت کار در ارتفاع برای ادارات، شرکتها، مجتمع های مسکونی و انجام پروژه های کار در ارتفاع بدون داربست، برپایی کارگاههای کار در ارتفاع ورزشی و تفریحی، برپایی تورهای سنگنوردی و صعود با طناب - خدمات کار در ارتفاع و آموزش صخره نوردی صنعتی /انجام کلیه پروژه های شست و شوی نما/ پیچ و رولپلاک نمای سنگی/ رنگ آمیزی نمای ساختمان/ نورپردازی/ پوشش نمای چوب/ درزگیری نمای کامپوزیت و شیشه ای/ نصب دوربین مدار بسته/ نصب بنر وتابلوهای تبلیغاتی/ برپایی تورهای سنگنوردی و هرگونه عملیات کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

خدمات ارائه شده

کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

انجام کلیه پروژه های شست و شوی نما/ پیچ و رولپلاک نمای سنگی/ رنگ آمیزی نمای ساختمان/ نورپردازی/ پوشش نمای چوب/ درزگیری نمای کامپوزیت و شیشه ای/ نصب دوربین مدار بسته/ نصب بنر وتابلوهای تبلیغاتی/ برپایی تورهای سنگنوردی و هرگونه عملیات کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

لينک هاي مفيد

اطلاعات سايت

  • saeid65m@yahoo.com
  • 09101934191
  • 02166846137
  • 09353369949