خوش آمديد

چگونه کمپ بزنیم ؟

چگونه کمپ بزنیم ؟

طبیعت گردی به همان اندازه که جذاب است، دشوار هم هست. کمپ زدن در طبیعت قواعد و قوانین خاص خودش را دارد که رعایت نکردن آنها به معنی تن دادن به خطر است. اگر ماجراجویی در سفرهای شما حرف اول را می زند، این مطلب را تا انتها بخوانید!


کمپ به محلی اتلاق می شود که کوهپیمایان و کوهنوردان و طبیعت گردان جهت اقامت خود از آن استفاده می کنند، عمدتا کمپ برای برنامه های بیش از یک روز تعبیه می شود  و باید به تمام خصوصیاتی که به توضیح آنها پرداخته شده توجه کافی داشته باشید.

کمپ ها به دو نوع تقسیم می شوند : کمپ طبیعی و کمپ مصنوعی


کمپ طبیعی: از عوارض طبیعی تشکیل یا استفاده می شود مثل غارها، زاغه ها، شکاف ها ، غار برفی و کومه موقت در جنگل. استفاده از این کمپ ها تجارب بالایی را در کوهنوردی می طلبد.


کمپ مصنوعی: در این کمپ از لوازم مصنوعی استفاده می شود مانند چادر، که بحث ما در اینجا چادرهای کوهنوردی هستند. در یک چادر دو یا سه نفره شما باید با کوله هایتان مدت زمانی زندگی کنید، پس چگونگی این کار را باید قبلا در شرایط و هوای خوب بیاموزید.


اصول برقراری کمپ

۱_ابتدا باید ایمنی محل کمپ را در نظر گرفت.


۲_دور بودن از محل ریزش سنگ، یخ و برف و غیره


۳_خودداری از ایجاد کمپ در کنار رودخانه ها و کف دره ها به علت جاری شدن سیل و سر و صدای آب


۴_نبودن در جهت باد


۵_ محل کمپ باید در دید قرار داشته باشد تا در زمان حادثه نیروهای امدادی بتوانند به راحتی محل را پیدا کنند. در کوهستان معمولا باد در دو جهت می وزد: باد قله و باد دره. باد قله بعد از غروب خورشید باد از قله به دره شروع به وزیدن می کند. اما باد دره روزها از دره به طرف قله می وزد. پس در روز باید جهت باد را مشخص کرد و سپس کمپ را برقرار نمود.


۶_صاف و بدون شیب باشد.


۷_خودداری از برقراری کمپ در کنار چشمه ها زیرا حیوانات شب ها برای استفاده از آب به چشمه ها می آیند که می تواند ایمنی شما را به خطر اندازد.


۸_در هوای طوفانی و بارانی ابتدا کوله را در چادر قرار داده درب آنرا ببندید تا چادر سنگین شده و باد چادر را با خود نبرد.


۹_ استفاده از نایلون برای زیر چادر برای منتقل نشدن رطوبت به کف چادر


۱۰_چادر را خوب و محکم و کشیده برپا کنید و پوش روی چادر  را نصب کنید.


۱۱_حفر یک نهر کوچک به عرض و عمق ۱۰ سانتی متر که بهتر است زیر لبه های پوش چادر باشد تا در هنگام بارندگی آب باران زیر چادر نفوذ نکند و یک یا دو راه خروج آب نهر تعبیه کنید.


۱۲_برای استحکام بیشتر میخ های چادر روی میخ ها سنگ بگذارید


در شرایط بادهای با سرعت بالا با فاصله یک متر از اطراف چادر یک دیوار سنگی به ارتفاع ۶۰ سانتی متر و عرض ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر ایجاد کنید تا باد چادر را پاره نکند


۱۳_ از برپایی چادر در زیر درختان به علت صاعقه بپرهیزید. چادر در زیر درختان بعد از مدتی بارندگی خیلی سریع تر خیس می شود.


۱۴_نبودن کمپ در مسیر حیوانات اهلی و وحشی و کوهنوردان دیگر


۱۵_بستن درب چادر در زمان بیرون آمدن و داخل شدن به چادر به علت وارد شدن حیوانات موذی مثل مار و عقرب


۱۶_محل دستشویی باید پایین دست کمپ و با فاصله مناسبی ایجاد شود.


۱۷_ یک کیسه پلی اتیلن یا گونی پلاستیکی بزرگ جهت قرار دادن لوازم اضافی بیرون از کمپ همراه داشته باشید و لوازم اضافه را داخل آن قرار داده و چند سنگ روی آن قرار دهید.


۱۸_در شرایط بادهای با سرعت بالا با فاصله یک متر از اطراف چادر یک دیوار سنگی به ارتفاع ۶۰ سانتی متر و عرض ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر ایجاد کنید تا باد چادر را پاره نکند. در زمستان به علت کولاک در مناطق کوهستانی با بلوک های برفی دیواری به ارتفاع ۶۰ سانتی متر و عرض ۴۰ سانتی متر ایجاد کنید تا باد و سرمای کمتری ایجاد گردد. زیرا برف هایی که در اثر کولاک درز اطراف چادر جمع می شوند باعث شکستن ستون های چادر می شود.


۱۹_پرهیز از برافروختن آتش در اطراف چادر و در جهت باد


۲۰_یک کیسه نایلون برای جمع آوری زباله هایتان در نظر بگیرید.


۲۱_ در بدترین شرایط دو یا سه نفر با کوله هایتان باید در چادر زندگی کنید، چگونگی این کار را خوب بیاموزید.


۲۲_پرهیز از ایجاد کمپ در گوسفند سراها که معمولا دارای سنگ چین هم هستند به علت اینکه آنجا محل زندگی کنه ها و دیگر جانوران موذی می باشد


۲۳_غذاهای بودار خود را بیرون چادر و در فضای آزاد قرار ندهید به این علت که حیوانات شامه ی بسیار قوی دارند و به سراغ آنها می روند. غذاها را در ظروف دربسته و در محلی که حیوانات را تحریک نکند، نگهداری کنید.


۲۴_خودداری از استفاده چراغهای خوراک پزی و روشنایی که دارای شعله هستند در چادر


۲۵_پرهیز از تعویض کپسول گاز و ریختن بنزین در چراغهای بنزینی در زمانیکه داخل کمپ شمع یا شعله دیگری وجود دارد، به علت آتش سوزی


۲۶_دور کردن جانوران موذی با ریختن مقداری تنباکو در اطراف چادر


۲۷_چسب وصله آماده که برای ترمیم چادر به کار می رود همراه داشته باشید.


۲۸_تعیین مسئول در برگزاری اردوها و برنامه ها


۲۹_در اردوهای آموزشی در مناطق کم ارتفاع و مسطح می توان چادر ها را به صورت دایره دور هم برپا کرد و از فضای میانی دایره که درب چادرها در آنجا قرار دارد برای برگزاری جلسات و صرف غذا و صرفه جویی در مصرف روشنایی استفاده نمود.


۳۰_ بعد از برچیدن کمپ محل آن را به صورت اولیه برگردانید.


———————-


۱- حرفه ای ها می دانند که اولین شرط سفر به نقاط مختلف طبیعت، حرکت بر اساس زمان بندی است. اما به هر حال در هر زمانی ممکن است شرایط طوری پیش برود که سفر کوتاه تر یا طولانی تر از حد پیش بینی شده باشد. کوه و کویر از جاهایی هستند که به خاطر طبیعت خاصشان این احتمال درباره آنها بیشتر صدق می کند. بنابراین برای سفر به هر طبیعت خشن و زیبایی مثل کویر وسایل و تجهیزات مورد نیاز را از یاد نبرید.


۲- شما برای هر سفری به تجهیزات لازم آن سفر نیاز دارید اما در سفرهای کمپی علاوه بر تجهیزات معمول، باید وسایل دیگری را هم با خود همراه داشته باشید. به خصوص اگر قرار است سفرتان بیشتر از یکی دو روز طول بکشد. کوله پشتی، کیسه خواب، چادر، آب، غذای مناسب، نقشه منطقه، قطب نما یا جی پی اس، انبر دست چند کاره، سوزن و نخ، ناخن‌گیر، سوت، کفش مناسب پیاده روی، جعبه کمک‌های اولیه، الکل جامد، مواد ضد عفونی‌کننده، چاقو، چراغ قوه، باطری، کبریت، فوم برای زیر کیسه خواب‌ها، فندک، از آن دسته وسایلی است که همیشه باید در هر سفری که به طبیعت دارید همراهتان باشد. همراه داشتن یک کیف کمری هم می تواند برای جاسازی قلم و کاغذ و موبایل و دوربین های کوچک عکاسی مفید باشد.


اگر نگران این هستید که شبانه به چادرتان دستبرد بزنند بهتر است از تورهای فولادی استفاده کنید. این تورها با قابلیت انعطاف بالا در ۴ سایز مختلف ساخته می شوند و می‌توان آن را دور وسایل مختلف کشید و قفل کرد

چطور در طبیعت کمپ بزنیم؟

۳- اگر قرار است برای مدت طولانی تری در سفر بمانید، وسایل حرفه‌ای‌‌تری هم لازم دارید. مثلا حتما باید یک دوربین دو چشمی و شکاری داشته باشید تا در مواقع نیاز فضای اطراف کمپ را بررسی کنید و موقعیت را تحت کنترل داشته باشید.


چادر ضد آب و باد هم مطمئنا به کارتان می آید. به خصوص اگر به مناطقی سفر می کنید که هوای ناپایداری دارند.


کبریت ضد آب و باد و وسایل پخت گازی (کمپی) و گاز مایع به میزان ۲ برابر مصرف از مهم ترین ملزومات سفر است. یادتان باشد حتی اگر قرار باشد در مدت سفر فقط کنسرو بخورید، باز هم باید آن را بجوشانید. علاوه بر این برای پیشگیری از بیماری های عفونی منتقل شونده از آب کتری کوچکتان را هم همراه ببرید تا آب را قبل از استفاده بجوشانید.


چراق قوه‌های بزرگ شارژی- باتری، تبر، بیل، کلنگ و چاقوی کمپی، بی‌سیم و موبایل ماهواره‌ای و وسایل دفاع شخصی از تجهیزاتی هستند که به حفظ ایمنی شما کمک می کنند. البته به شرطی که شیوه استفاده از آنها را قبلا یاد گرفته باشید. در غیر این صورت این تجهیزات ممکن است بیشتر باعث به خطر افتادن سلامتی شما شوند. اگر دفعات اولی است که می خواهید از این تجهیزات استفاده کنید بهتر است قید سفر انفرادی را بزنید و با چند نفر حرفه ای تر از خودتان راهی سفر شوید.


۴- اگر قصد دارید شب را در کوهستان یا کویر  سپری کنید،  کیسه خواب برایتان از نان شب هم واجب تر است. کیسه خواب‌ها بر حسب موادی که در تهیه آنها مصرف شده و براساس قابلیت نگهداری دما و  مقاومت شان در برابر سرما تقسیم بندی می‌شوند. کیسه خواب‌هایی که در آن ها از پر استفاده شده باشد گرم‌تر از بقیه کیسه خواب ها هستند. این نوع از کیسه خواب‌ها بر اساس درصد پر استفاده شده در آن نسبت به ساقه و کرک گرم‌تر و سبک‌تر است. البته این نوع از کیسه خواب‌ها برای مناطق مرطوب و بارانی چندان کارایی نخواهند داشت.


۵- فرض کنید قصد سفر به قطب را دارید. در این صورت چه لباسی با خودتان می برید؟ این یک قاعده کلی است که در مناطقی که برف و بوران شدیدی وجود دارد، باید کاپشن‌هایی را بپوشید که همه قسمت های بالاتنه را می پوشانند و تنها قسمتی از صورت برای دیدن پیدا است. لباس های کوهنوردی در زمستان معمولا این ویژگی ها را دارند. این کاپشن ها در مقابل برف و سرما ایمن هستند و اجازه می دهند در قطب هم مثل یکی از شهروندان قطب نشین دست در جیب کنید و با آرامش قدم بزنید!


چطور در طبیعت کمپ بزنیم؟

۶- کیسه بقا یاsurvival bag  از جمله وسایلی است که در بحرانی ترین شرایط سفر می تواند به کمک شما بیاید. یادتان باشد اگر قصد سفر به مناطق پرخطر را دارید، تنها در صورتی سفرتان را شروع کنید که مطمئن باشید یکی از این کیسه ها همراهتان هست. این کیسه ضد آب است و به رنگ نارنجی تولید می‌شود تا اگر مثلا کوهنوردی در معرض بوران شدید برف قرار داشت داخل این کیسه برود و به این ترتیب از سرما و بوران در امان باشد. رنگ نارنجی این کیسه هم  به گروه‌های امداد کمک می کند تا کوهنورد بوران زده را از مرگ نجات دهند. البته این کیسه در بقیه جاها هم می توانند استفاده شوند. در زیستگاه های حیات وحش پوشیدن این کیسه باعث نجات انسان می‌شود. پرتو رنگ نارنجی این کیسه باعث می شود حیوانات وحشی درو ‌شود. در مناطق استوایی هم که باران سیل آسا می‌بارد و سرپناهی وجود ندارد، می توانید به درون کیسه نجاتتان بخزید یا حتی در مناطق بیابانی که طوفان شن وجود دارد، این کیسه از شما در مقابل طوفان محافظت می کند.


۷- برای چادر زدن در طبیعت باید توجه کنید که چادری تان را متناسب با منطقه‌ای که به آنجا سفر می‌کنید انتخاب کنید. اما در هر صورت همراه داشتن یک چادر ضد آب محتاطانه تر است. هرچند که به هرحال قیمت هم نقش تعیین کننده ای در این انتخاب دارد. برای چادر زدن تا آنجا که امکان دارد سعی کنید یک جای امن را انتخاب کنید. در عمق دره‌ها، در مسیر سیلاب‌ها و نزدیکی رودها، در شیب‌های تند، نزدیکی آتش، در معرض وزش شدید باد و جایی که حیوانات و حشرات خطرناک وجود دارند نباید کمپ زد. اگر گروهی سفر می کنید یادتان باشد که باید چادرها را نزدیک به ‌هم و به صورت دایره و یا نیم دایره برپا کنید تا بیشترین امکان ارتباط و بیشترین میزان امنیت را برقرار کنید. اگر هوا ابری بود و احتمال می دادید باران ببارد، قبل از خواب حتما دور چادر را شیار باریکی بکنید تا آب را به راهی که می‌خواهید هدایت کنید.


۸- اگر نگران این هستید که یک نفر شبانه به چادرتان دستبرد بزند و وسایل داخل کوله را بدزدد، چاره ای ندارید جز آنکه از تورهای فولادی استفاده کنید. این تورها با قابلیت انعطاف بالا در ۴ سایز مختلف ساخته می شوند و می‌توان آن را به دور کوله و یا وسایل مختلف کشید و قفل کرد. انعطاف این تور از جنس فولاد باعث می‌شود تا نگران حجیم بودن کوله نباشیم. این تور از جنس فولاد است و با سیم چین شبکه‌هایش شکسته نمی‌شود. اتفاقا خیلی هم سبک هستند و حمل آن ها آسان است.


۹- سعی کنید دو برابر میزان مصرف تان آب همراه داشته باشید. یادتان باشد در طبیعت گردی ها آب از غذا خیلی بیشتر اهمیت دارد چرا که در شرایط بحرانی هر فرد می تواند تا ۱۰ روز یا حتی بیشتر بدون مصرف غذا به زندگی ادامه دهد اما بدون آب بیشتر از یک روز دوام نمی آورد. پس اگر به هر دلیلی با کمبود آب و غذا مواجه شدید، وقت و انرژی تان را صرف فعالیت های مهم تری مثل پیدا کردن آب یا مسیر کنید.


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره سايت

  • کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

    انجام هرگونه فعالیت کار در ارتفاع برای ادارات، شرکتها، مجتمع های مسکونی و انجام پروژه های کار در ارتفاع بدون داربست، برپایی کارگاههای کار در ارتفاع ورزشی و تفریحی، برپایی تورهای سنگنوردی و صعود با طناب - خدمات کار در ارتفاع و آموزش صخره نوردی صنعتی /انجام کلیه پروژه های شست و شوی نما/ پیچ و رولپلاک نمای سنگی/ رنگ آمیزی نمای ساختمان/ نورپردازی/ پوشش نمای چوب/ درزگیری نمای کامپوزیت و شیشه ای/ نصب دوربین مدار بسته/ نصب بنر وتابلوهای تبلیغاتی/ برپایی تورهای سنگنوردی و هرگونه عملیات کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

خدمات ارائه شده

کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

انجام کلیه پروژه های شست و شوی نما/ پیچ و رولپلاک نمای سنگی/ رنگ آمیزی نمای ساختمان/ نورپردازی/ پوشش نمای چوب/ درزگیری نمای کامپوزیت و شیشه ای/ نصب دوربین مدار بسته/ نصب بنر وتابلوهای تبلیغاتی/ برپایی تورهای سنگنوردی و هرگونه عملیات کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

لينک هاي مفيد

اطلاعات سايت

  • saeid65m@yahoo.com
  • 09101934191
  • 02166846137
  • 09353369949