خوش آمديد

اثرات تمرین در ارتفاع برای ورزشکاران سایر رشته های ورزشی

اثرات تمرین در ارتفاع برای ورزشکاران سایر رشته های ورزشی:

یِوگا در ارتفاع


 هایپوکسی‌‌، یا کاهش فراهمی اکسیژن در هوای تنفسی، میلیون ها نفری را که در معرض محیط های با ارتفاع بالا به طور متناوب یا منظم هنگام فعالیت های تفریحی (به طور مثال، اسکی، صخره نوردی، کوهنوردی، بازدید مناظر دیدنی  و ...) یا شغلی هستند تحت تأثیر قرار خواهد داد.

بسیاری از افراد سازگار نشده هنگام اولین ساعات تا روزهای قرارگیری در معرض ارتفاع مخصوصاً در هنگام دوره های تمرین جسمانی شدید مشکلاتی دارند که به میزان ارتفاع بستگی دارد. با ماندگاری طولانی مدت ­تر در ارتفاع بالا، سازگاری های مشخصی تقریبا ازهمه سیستم­های فیزیولوژیکی برای بهبود تبادل، انتقال و مصرف اکسیژن فراخوان می شوند.


هنگامی که فشار اضافی تمرین در طول هایپوکسی تحمیل می شود، ضروری است که پاسخ های سیستم های فیزیولوژیکی برای حفظ، تحویل و مصرف اکسیژن به طور مناسبی هماهنگی داشته باشند. علاوه بر این، در سال های اخیر استفاده از هایپوکسی  به عنوان بخشی از یک برنامه تمرینات جسمانی برای بهبود انجام فعالیت های ورزشی در سراسر جهان گسترش یافته است. اردوگاه های مستقر در ارتفاع بالا ورزشکاران را قادر به تمرین کردن با استفاده از هوای محیط یا اکسیژن کمکی می کند در حالیکه این ورزشکاران در ارتفاع زندگی می کنند.


همچنین امکانات تحقیقاتی در دسترس از قبیل اتاق ها و چادرهای ایجاد کننده هایپوکسی به ورزشکاران اجازه می دهند در حالیکه به زندگی کردن در یک ارتفاع پایین ادامه می دهند تحت شرایط محیطی برابر با ارتفاع متوسط تا بالا بخوابند یا تمرین کنند.


گزارش هایی در سال 1940 که تمرین در ارتفاع بالا واثرات مثبت آن در مسابقات در ارتفاع پایین نظیر سطح دریا انجام شده، موجود می باشند. از سال 1990 تمرین در ارتفاع به عنوان فاز سریع پیشرفت ورزشی و ارتقای عملکرد ورزشی با دیدگاه های زیر بیان شد:


1- آمادگی برای شرکت در بازیهای المپیک


2- تمرین در ارتفاع برای ارتقای عملکرد ورزشکاران روی ورزش های استقامتی و انفجاری.


3- امروزه ورزشکاران بیشتر و در رشته های ورزشی بیشتری از تمرین در ارتفاع استفاده می کنند.


البته می دانیم برای هر فردی مفهوم ارتفاع متفاوت است. در حالت کلی برای فردی که در ارتفاع نزدیک سطح دریا زندگی می کند منظور از ارتفاع 1000 تا 3000 متر بالاتر از سطح دریا می باشد، بطور کلی بسته به محل زندگی فرد مفهوم ارتفاع نیز برای وی تغییر می یابد. اگر در کشورمان ایران بخواهیم مفهوم ارتفاع را اعمال کنیم شرایط بسیار متفاوت می باشد چرا که جای جای خطه ی زیبای کشورمان  تراز ارتفاعی متفاوتی وجود دارد.


اما ورزشکاران سایر رشته های ورزشی چگونه برای افزایش آمادگی جسمانی خویش به تمرین در ارتفاع روی می آورند:


1- تمرین در ارتفاع قبل از مسابقه:  شرایط دراین نوع تمرین در ارتفاع قبل از مسابقه است که برای 4-3 هفته تمرین در ارتفاع انجام می شود و بازگشت به سطح دریا و کم کردن ارتفاع برای 3 هفته قبل از شرکت در مسابقه انجام می شود. این روش را تعداد زیادی از مربیان در کشور خودشان و یا خارج از آن انجام می دهند. مزایای آن این است که سریع می توان در مسابقه مورد استفاده قرارگیرد.


2- تمرین در ارتفاع برای افزایش ظرفیت فیزیکی ورزشکار: این نوع تمرین برای زمانی است که وقت و زمان بیشتری داریم؛ بعد از تمرین در ارتفاع (برای 4-3 هفته) و برگشت و انجام تمرینات در سطح دریا و ارتفاع پایین 8- 6 هفته سیکل تمرین کوتاه می تواند باشد و سپس ورزشکاران در رقابت شرکت می کنند. مزیت این سیکل کوتاه تمرین، کسب آمادگی لازم برای شرکت در رقابت ها می باشد.


3- تمرین در ارتفاع بعد از رقابت:  تمرین در ارتفاع چند روز بعد از رقابت انجام می شود.  هدف از این تمرین کمک به جلوگیری افت سریع عملکرد ورزشکار است. اصولاً به هدف رقابت دیگری که بزودی اتفاق می افتد، انجام می شود.


انجمن پزشکی کوهستان ایران


نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

درباره سايت

  • کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

    انجام هرگونه فعالیت کار در ارتفاع برای ادارات، شرکتها، مجتمع های مسکونی و انجام پروژه های کار در ارتفاع بدون داربست، برپایی کارگاههای کار در ارتفاع ورزشی و تفریحی، برپایی تورهای سنگنوردی و صعود با طناب - خدمات کار در ارتفاع و آموزش صخره نوردی صنعتی /انجام کلیه پروژه های شست و شوی نما/ پیچ و رولپلاک نمای سنگی/ رنگ آمیزی نمای ساختمان/ نورپردازی/ پوشش نمای چوب/ درزگیری نمای کامپوزیت و شیشه ای/ نصب دوربین مدار بسته/ نصب بنر وتابلوهای تبلیغاتی/ برپایی تورهای سنگنوردی و هرگونه عملیات کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

خدمات ارائه شده

کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

انجام کلیه پروژه های شست و شوی نما/ پیچ و رولپلاک نمای سنگی/ رنگ آمیزی نمای ساختمان/ نورپردازی/ پوشش نمای چوب/ درزگیری نمای کامپوزیت و شیشه ای/ نصب دوربین مدار بسته/ نصب بنر وتابلوهای تبلیغاتی/ برپایی تورهای سنگنوردی و هرگونه عملیات کار در ارتفاع و دسترسی با طناب

لينک هاي مفيد

اطلاعات سايت

  • saeid65m@yahoo.com
  • 09101934191
  • 02166846137
  • 09353369949